Většina lidí má tendenci splácat dohromady co je napadne. Často pak skončí s neaktualizovaným webem, který je plný starých pluginů, má polofunkční šablonu, zanesenou databázi a na hostingu dochází místo. Dále najedete pár mých postřehů a doporučení, které vychází z provozování portfolia vlastních webů i ze zkušenosti se záchranou webů mých klientů.
Vyplatí se držet pravidla, že méně je více. Nepoužívejte přeplácané šablony, nesnažte se nainstalovat každý zajímavý plugin a pokud nemusíte, nepoužívejte služby třetích stran a různé feedy.
Pluginy
Nikdy nepoužívejte jediný plugin, který nemusíte! A pokud musíte, používejte ten nejjednodušší – ne ten nejpohodlnější. Tzn. například pro Google Analytics použijte plugin, který jen vloží GA kód do stránek a nesnažte se nutně mít celý GA dashboard přímo ve WP. Každý krám navíc zanáší DB a vnáší další funkce do functions.php = celý WP tím zpomalujete.
Navíc jsou pluginy oblíbeným zdrojem konfliktů a čím více Java Scriptu a JQuery, tím víc konfliktů a nedohledatelných problémů. Není problém si jediným drobným pluginem shodit celý layout nebo polovinu backendu. Naštěstí jde obvykle plugin následně zase vypnout. Zajisté však strávíte spoustu času hledáním záhadných chyb. Navíc každý další plugin zásadně zvyšuje bezpečnostní riziko.
Šablony
Obvykle se snažím mít nainstalované pouze dvě šablony – jednu aktivní a jednu obyčejnou záložní. Obyčejnou se myslí defaultní WP šablony typu TwentyNěco. Všechny ostatní šablony jsou jen balast navíc a můžou spokojeně ležet v archivu na disku.
Šablony jsou také obvyklým zdrojem nekonečné zábavy při hledání konfliktů s pluginy. Čím složitější, vymakanější a responzivnější šablona, tím spíše se něco pokazí. Stačí aktualizace WP nebo nějakého pluginu a už máte na hodiny postaráno o zábavu. Vyplatí se držet jednoduchých designů a nevymýšlet žádné skákající responzivní prvky, slidery, plovoucí bloky atd. – pokaždé jsou s tím problémy!
Další perla jsou zakoupené premium šablony. Podpora už leckdy není tak premium, navíc u šablony nemusíte vidět dostupné aktualizace. Například oblíbený ThemeForest/Envato vyžaduje speciální (a problémový) plugin na sledování aktualizací šablon. Pravidelná manuální kontrola aktualizací šablon je jistě velice lákavá. Zejména když spravujete několik desítek webů.
Média
Na web nepatří fotky v plném rozlišení. V době kdy má mobil sice nekvalitní obraz, ale zato 8 megapixelů, má i fotka z mobilu 5 MB jen to fikne. WordPress není Photoshop a neumí fotky dobře zmenšovat, navíc tyto funkce kladou obrovské nároky na paměť. U větších fotek může krátkodobá zátěž dosáhnout až stovek MB paměti, což spolehlivě zajistí dočasný výpadek webu u všech běžných hostingů. Nepoužívejte prasácké formáty jako Tiff či BMP. Obtěžujte se fotky zmenšit v editoru a grafiku uložte třeba jako PNG bez komprese.
Vyhýbejte se „optimalizačním“ pluginům na obrázky. Obvykle optimalizaci řeší tak, že zásadně snižují kvalitu JPEGů. Dejte si trochu práce navíc a třeba v Photoshopu optimalizujte obrázky pro web. Pozor, progresivní komprese je určena pro velké rozlišení, u malých obrázků dost zásadně mrší ostrost.
Štíhlá DB
S velikostí databáze samozřejmě souvisí i dále zmíněné pluginy a šablony. Čím méně složitostí, tím lépe! Nicméně WP má ještě další nemilé vlastnosti, například chorobná touha uchovávat všechny verze čehokoliv, ideálně ještě v několika kopiích. Několik set příspěvků, každý pro jistotu uložený hned v několika verzích, pár tisíc komentářových spamů a databáze nestíhá.
Ačkoliv pluginy používám nerad, vyplatí se použít WP Optimize, který umí odstranit hromadu zbytečností a při správném nastavení je i sám průběžně maže a optimalizuje tabulky databáze.
Nekomunikujte s třetími stranami
Jako čert kříži se vyhýbejte jakékoliv komunikaci s dalšími servery. Tím myslím především věci jako Google Fonts, Facebook tracking pixely a další zhovadilosti, které bez vašeho zavinění a bez jakékoliv šance na řešení z vaší strany mohou stránku neskutečně zpomalit nebo úplně zablokovat.
Opravdu nejde použít běžně dostupné fonty? Pokud ne, nejde ten font natvrdo nainstalovat? Opravdu je nutné mít na webu načítání příspěvků z Facebooku, Twitteru, Flickru a používat několik sledovačů konverzí a podobně?
Každá taková funkce může natáhnout načítání webu o neskutečné desítky vteřin i pokud běží dobře. O nebezpečnosti či krajně pochybném nakládání s autorskými právy i soukromím uživatelů by se navíc daly psát celé knihy.
Cache a CDN
Pokročilou metodou na zrychlení WordPressu je použití cachovacích pluginů a/nebo Content Delivery Network (CDN). Pokud ovšem neumíte tyto věci nastavit, mohou snadno napáchat víc škody jak užitku. Web může zobrazovat neaktuální obsah, navíc některé cache pluginy způsobují problémy se Seznam botem a indexací webu na Seznamu.
To s pluginy je svatá pravda. Stáhl jsem to na tyhle dva – Google XML Sitemaps a Revision Control (dobrý na řešení toho zasírání DB, jak se zmiňuješ).