Zálohování by mělo být pro online podnikatele samozřejmost. Nicméně není záloha jako záloha… Takže dneska si probereme správu a zálohování podkladů k článkům. Je jedno, jestli píšete jeden blogísek nebo spravujete 10 authority webů – za pár let si budete trhat vlasy, pokud to neuděláte pořádně.
Jak jsem se nachytal s responzivními obrázky
V nedávné době jsem na webu mineralexpert.org přešel na podstatně rozšířené responzivní obrázky. Za cca 5 let provozu od úplných začátků obsahuje web přes 80 článků. Nejedná se o průměrné článečky, co spíchnete za 2 hodinky. Ale hlavní problém je průměr cca 10 fotek na článek. Tedy celkově máte více než 800 fotek (!!!) a najednou z nich potřebujete udělat 5x tolik, tedy v podstatě potřebujete znovu vyexportovat 4000 fotek. K tomu se ale dostaneme jindy.
V rámci předělávky jsem narazil na zajímavý fail při zálohování podkladů u publikovaných článků. Samozřejmě všechny texty mám patřičně zálohované. Ale u starších článků nemám vždy zálohované veškeré podklady, tedy původní fotky v plné velikosti. Něco jsem prostě uložil jen ve webové velikosti a neuložil jsem si původní zdroj přímo k článku.
Asi už vám došlo, kde je problém. Za tu dobu jsme se posunuli od běžného fullHD rozlišení na 4K a retina displeje. Dnes vám fotka o šířce 700-800 pixelů bude stačit tak na mobil. Jinými slovy bez původních upravených fotek v plné velikosti musím něco poshánět znovu a něco dohledat v archivu (asi 300 tisíc!!! fotek) a znovu upravit a vyexportovat.
Takže ponaučení: Archivujte si všechny podklady!
Pro celý projekt mám složku, která je rozčleněná na sekce podle stavu:
- Hrubě napsaný text
- K opravám textu
- Ke korektuře
- Dohledat obrázky
- K publikaci
- Publikované
- Pracovní podklady (různé nespecifické soubory)
Po publikaci nacpu vše do jedné složky s názvem článku, kde archivuji:
- původní text od autora článku
- svoji opravenou a doplněnou verzi
- finální korekturu
- všechny podklady v původní velikosti (včetně nepoužitých!), pracovní soubory ve vrstvách, raw soubory atd.
- všechny vyexportované obrázky na web
- u nových článků mám ještě uložené finální obrázky o šířce 3200 pixelů, počítám totiž s možným vzrůstem rozlišení do budoucna
Proč to dělám tak složitě?
Může se to zdát jako overkill. Není tomu tak, výhodou je to, že pokud chcete později něco lépe upravit, přidat nápisy, změnit ořez atd., máte vždy k dispozici vše v plné velikosti a bez úprav. Zároveň z upravené verze o šířce 3200 pixelů můžete kdykoliv znovu vyexportovat celou sadu responzivních velikostí podle potřeby.
Pokud používáte free obrázky, není od věci si uložit print screen k licenci a odkaz na původní zdroj. Ostatně i u těch komerčních není od věci potvrzení o koupi. Já u všech CC obrázků také z článku odkazuji na původní zdroj.
Celou strukturu mám na pracovním počítači a kopii potom na velké pracovní flashce a externím disku. Pokud něco později v článku doplním, upravím, vyměním fotku atd., přidám podklady i do složky k článku.
Můžu tak spravovat i desítky rozpracovaných článků a v hotových můžu během minuty dohledat potřebné podklady. Nemusím prohrabávat nějaký obecný sklad nebo svůj archiv fotek na disku abych našel jednu konkrétní fotku ke konkrétnímu článku.